Sunday, 27 October 2013

Spájanie do kruhu/Join in the round

Dnes som prišla na to, že som ešte nerobila osobitné video, ktoré by podrobne ukázalo, ako treba spojiť štrikovanie na káblikových ihliciach, keď chcete štrikovať do kruhu - po anglicky je to Join in the round on cable needles.

Tadá, tak je tu, síce trošku oneskorene, ale predsa. J




A znovu video aj  v angličtine.

Sunday, 20 October 2013

Dočasné nahodenie očiek/ Provisional Cast On


V tomto videu si ukážeme ďalší spôsob, ako sa dajú nahodiť očká na ihlice. Tento je špecifický tým, že očká sú nahodené len dočasne - na kontrastnej dočasnej vlne, až kým sa k nim nevrátite naspäť a naberiete ich na ihlicu znovu. Vtedy štrikujete do opačnej strany. Príklady použitia tohto spôsobu sú na obrázkoch.




 Tuto pekne vidieť, ako sa dajú zvliecť očká z kontrastnej vlny na pomocnú ihlicu/'zicherku'.


Beata Jezek pouzila provisional cast on na tejto ciapke.

A ešte jedno video v angličtine (lebo je pekne zaostrené).



 

Prvý pokus č.6

A dnes pochválim hneď dve baby, ktoré mi poslali fotky svojich výtvorov. Tieto krásne škriatkovské čiapky a šáliky vytvorila Slávka s minimálnou pomocou odo mňa. Vy ste všetky oveľa šikovnejšie ako ja. J



Krásny zvyšok víkendu želám.

Prvý pokus č.5


Ďalšia šikovná baba - Marianna - mi poslala fotky svojich prvotiniek, pri ktorých si trošku pomohla aj s mojimi videami.Vesta a bolerko.J



Tuesday, 1 October 2013

Typy ihlíc, materiály a typy projektov, na ktoré sú vhodné



 Dnes si ukážeme, aké typy ihlíc existujú, aké majú vlastnosti a na aké projekty sú vhodné. 



 Všetky ihlice, ktoré si dnes ukážeme, môžu byť rôzne hrubé. Je jedno, či sú to klasické, káblikové alebo obojstranné ihlice. Priemer ihlíc je väčšinou od 1,5mm do 25mm. Záleží len na projekte, na ktorom pracujete, aké ihlice budete potrebovať. V návode je to väčšinou uvedené hneď na začiatku.



1.  Rovné (klasické) ihlice (po anglicky straight needles)
Ak ste začiatočník, tak práve tieto budú pre vás ideálne. Kratšie ihlice sú vhodné pre malé projekty, dlhšie ihlice pre väčšie projekty ako je sveter, deka. Ale tiež sú tieto ihlice vhodné pre baby, ktoré si ich radi pridržiavajú počas štrikovania pod lakťom, či pazuchou a nemajú veľmi rady káblikové ihlice. Pri ukončení štrikovania týmito ihlicami vás však čaká ešte veľa zošívania jednotlivých častí dokopy.



2. Káblikové (po anglicky circular needles), s ktorými sa dá štrikovať aj rovno, aj do kruhu, ak nemáte rady zošívanie tak ako ja. Káblik môže byť rôznej dĺžky. Je veľmi dôležité, aby ste si vybrali káblikové ihlice s približne takou dĺžkou káblika,aký veľký je váš projekt. Ak je to na čiapku, tak by mala byť dĺžka ihlíc a káblika približne rovnaký obvod ako obvod hlavy.  Na sveter budete potrebovať samozrejme oveľa väčší káblik. Niektoré značky vyrábajú tieto ihlice tak, že sa káblik dá medzi nimi vymieňať. Takže máte len dajme tomu 3 kábliky troch rôznych dĺžok, ktoré si pripnete na ihlice požadovanej hrúbky.





3. Obojstranné ihlice (po anglicky double-pointed needles). 
Tieto sú ideálne na štrikovanie ponožiek, rukavíc a úzkych túb (rukávy). Tieto ihlice sú väčšinou kratšie, preto sa na nich nezmestí veľa očiek. Ak s nimi len začínate, zistíte že sa vám medzi dvoma ihlicami tvoria väčšie očká a vidieť to na výslednom produkte. Ale ak budete trénovať viac, ono tá nerovnosť postupne zmizne.
Treba pri nich dávať pozor, aby sa vám očká nevyvliekli z ihlíc a preto je lepšie ak si tieto obojstranné ihlice kúpite vyrobené z dreva alebo bambusu, nie kovové, z ktorých by vám očká zleteli ľahšie.




Materiály:

Ihlice môžu byť z kovu, ebenu, bambusu alebo plastové.

1. Kovové ihlice

- tieto sú ideálne na vlny ako mohér a ozajstná vlna, ktoré sú poväčšine chlpaté, takže sa 'priliepajú' na ihlice. Preto je na tento typ vlny ideálne mať kovové ihlice, po ktorých sa takáto 'zádrapčivá' vlna ľahšie kĺže.

2. Bambusové ihlice

- tieto ihlice sú veľmi ľahké, z flexibilného materiálu. Pomáhajú udržať rovnakú vzdialenosť medzi očkami, takže všetky očká sa podobajú ako vajce vajcu. Tiež sú dobré na 'klzké' vlny ako hodváb. A hlavne pre ženy, ktoré trpia artritídou, pretože sa postupne ohnú pod prstami a vytvoria krivku ktorá zapadne presne do rúk.

3. Plastové ihlice

- povrch plastových ihlíc je niekde medzi kovovými a bambusovými. Plastové sú dobré preto, lebo ich teplota sa nemení, čiže sú tiež vhodné pre ženy trpiace artritídou. Treba sa však vyvarovať plastových ihlíc menších ako 4mm, pretože tie sa pod váhou vlny môžu zlomiť.


4. Ebenové ihlice (ebenové drevo)

-  tieto ihlice sú veľmi luxusné a dosť drahé. Niekedy majú voskovaný povrch, ktorý sa postupne používaním vyhladí a vytvorí sa tým mäkký povrch. Tak isto ako bambusové ihlice, tieto držia rovnaký rozostup medzi očkami a napnutie. Tiež sa neohýbajú a ostanú rovné, keď sa používajú.

Článok napísaný s pomocou knihy The Knitting Book od Vikki Haffenden a Frederica Patmore